28.5.09

Lakers mı, yoksa Nuggets mı?

 
İş yoğunluğu nedeniyle bu aralar bloga pek bir şey yazamıyorum açıkçası. Sabaha karşı oynanan Lakers-Nuggets maçı vesilesiyle tekrardan yazmaya başlayayım dedim.

Seri başlamadan önce tahmin ettiğim üzere, iki takım arasında hayli çekişmeli maçlar izliyoruz. Her ne kadar 5. maçı alan Lakers NBA finaline kalabilmek için çok mühim bir adım atsa da yine de Nuggets'ın son ana kadar mücadeleyi sürdürerek seriyi 7. maça taşıyacağını düşünüyorum. Staples Center'daki o maç için ise çok fazla bir şey söylemek zor olur. Bir tek deneyim farkından dolayı Lakers'ın biraz daha avantajlı olabileceğini söyleyebilirim, o kadar. 

5. maça gelirsek... Bu maçın kilit adamı Lamar Odom oldu diyebiliriz. Benchten gelerek sahada kaldığı 32 dakika boyunca ürettiği 19 sayı, 14 ribaund, 3 asist ve 4 blok ile takımın en etkili ismiydi. Tabi bu noktada Kobe Bryant'ın maç içerisinde ilgiyi kendi üzerine çekip takım arkadaşlarına alan açmasından da bahsetmek gerekli. Top kullanma açısından bakarsak; Lakers'ın maç boyunca kullandığı 76 şutun sadece 13'ünü Kobe kullandı. (%17'lik bir oran) Kıyas yapmak açısından bakarsak eğer; Carmelo Anthony için bu oran %28.

Yalnız Denver yönetimi ve oyuncuları maçtan sonra hakemler hakkında şikayet etmekten de geri durmamışlar. Kaan Kural'ın da bu haftaki yazısında belirttiği üzere 2009 play-off serilerinde hakemler çok kolay faul çalıyorlar ve maç bir noktadan sonra kimin faul çizgisinde daha başarılı olduğu ile ölçülmeye başlıyor. Nitekim bu maçta da Nuggets aleyhine 30 faul çalınırken Lakers bu sayede 26 sayısını faul atışların elde etti. Zaten yine hakemlerin yönetimi hakkında 4. maçın akabinde menfi manada yorum yapan Lakers yönetimi ve Phil Jackson'a da 25,000 USD para cezası verilmişti. Yani hiç kimse var olan durumdan memnun değil. Haklılık payları da var nitekim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder