3.6.09

Basketbol salonları - #8 O2 (Sazka) Arena Prag

 
Balkanlar ile Baltıklar arasında kalan bölge nedense basketbol alanında son zamanlarda hayli sessiz.Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avusturya, Macaristan, Belarus ve Ukrayna genel olarak hem milli takımlar düzeyinde hem de klüpler bazında Avrupa'da fazla ses getirebilmiş değil. Tabi aralarından bazıları zaman Avrupa Şampiyonalarına katılıyorlar ama o arena yaratabildikleri etki de oldukça sınırlı oluyor.

Çek Cumhuriyeti de bu ülkeler içerisinde yer alan eski bir basketbol geleneğine sahip olsa da giderek üst klasmandan düşen bir ülke. Şöyle ki; Çekoslavakya zamanında katıldıkları Avrupa Şampiyonlarından sonuncusu 1985'de olmak üzere toplamda 1 altın, 6 gümüş ve 5 bronz madalya kazanmışlardı. Fakat o tarihten sonra basketbol hayatı Çekoslavya'da sanki tamamiyle durdu. Ülke dağıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti adı altında 1999 ve 2007 yıllarındaki turnuvalarda yer alsalar da ikisinde de yalnızca 12. olabildiler. Bu sene Polonya'da organize edilecek turnuvaya da boy gösterecekler ve D grubunda İsrail, Bosna Hersek ve Büyük Britanya ile mücadeleye tutuşacaklar. Fena grup değil; bir üst tura çıkabilirler pekala.

"Salonlar" serisi ile ilgili olarak da Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yer alan son derece modern O2 Arena (eski adıyla Sazka Arena)'dan bahsetmek istedim. 2004 yılında, ev sahipliğini yaptığı Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası için inşa edildi. 2006 yılında da CSKA'nın kazandığı Euroleague finali de burada düzenlendi. Bu arada O2'nun Avrupa'daki salonlara sponsorluk yapmak hususunda göstermiş olduğu ilgi de enteresan. Daha önce Berlin'deki salondan da bahsetmiştim.


Prag'daki salon da daha ziyade bir spor ve kültür kompleksi olarak tasarlanmış. Tenis, buz hokeyi, salon futbolu gibi sportif organizasyonlara ev sahipliği yaparken aynı zamanda pek çok konsere de tanıklık ediyor. Örneğin Amerikan Buz Hokeyi Ligi (NHL)'nin sezon açılışı Kasım 2008'de bu salonda yapılmış.

2 yorum:

  1. Çekoslovakya zamanında bir iki kez Avrupa şampiyonalarında başarı kazanmış olsa da ne Çek'lerde ne de Slovak'larda basketbol kültürünün varlığından söz etmek mümkün değil.
    Polonya'daki durum biraz daha farklı ama orada da köklü bir basketbol geleneğinden ve sürekliliği olan altyapıdan bahsetmek mümkün değil ama Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'dan farklı olarak Polonya'nın kalabalık nüfusu spor endüstrisi için iştah açan bir pazar.
    Bu salonlar evet güzel, modern falan ama basketbol kültürü gelişkin olmayan bu gibi ülkelerde basketbola katkısı olabilecek yatırımlar değil bence.

    YanıtlaSil
  2. zaten bu salon bir kompleks olarak tasarlandığı için basketbol sadece işin bir parçası; hatta oldukça ufak bir parçası. okuduğum ve gördüğüm kadarıyla buz hokeyi bu salonda yapılan temel spor özelliğini taşıyor. ancak bir şampiyona vs. düzenlenirse basketbola evsahipliği yapar o kadar.

    YanıtlaSil