5.3.09

Roger Mason ve San Antonio Spurs'ta işler iyi

San Antonio Spurs'un şu ana kadar göstermiş olduğu performans, sezon öncesi tahminlerin oldukça ötesinde. Her ne kadar takımın üç temel direği (Duncan, Parker ve Ginobili) hala yerlerinde dursa da onların etrafında şekillenen kadronun NBA şampiyonluğu için artık yetersiz kaldığı düşünülüyordu. Benim de fikrim bu yöndeydi zira yaşlanan Bowen ve Finley'nin yanı sıra pota altında da Duncan dışında etkili bir uzunları yok.

Fakat beklentilerin aksine Spurs sezonun dörtte üçünün geride kaldığı şu günlerde hayli başarılı bir performansa sahip. 40-19 galibiyet oranıyla Batı Konferansı'nda Los Angeles Lakers'ın arkasında ikinci sıradalar. Üstelik 3 all-star oyuncusu sezon içerisinde toplam 35 maç kaçırmalarına rağmen bu orana sahipler.


Tüm bu vaziyetin arasında bir oyuncunu performansı kendinden bahsettirmeyi hak ediyor açıkçası. Bu isim; Roger Mason... 28 yaşına gelmiş olmasına rağmen geride bıraktığı NBA kariyerinde göze çarpan bir performans sergilyememişti. 2002'de Chicago Bulls tarafından draft edildi ama Bulls'taki ilk sezonunda sadece 17 maçta forma şansı bulabilirken; bir sonraki sezon Toronto Raptors'a gönderilir. Fakat Raptors o sezonun ortalarına doğru Mason'ın kontratını fesheder. NBA kariyerine bir süre ara vermek durumunda kalınca soluğu Avrupa'da alır. Birer sene Olimpiakos ve Hapoel Jarusalem'de oynadıktan sonra 2006 yılında Washington Wizards'a kapağı atmayı başarır. Ama hala sönük bir oyuncudur; sezon sonu ortalamaları sadece 2.7 sayı, 0.6 asist ve 0.7 ribaund. Yine de bir sonraki sezon da Wizards'ta kalmayı başarır ve Gilbert Arenas'ın tüm sezonu kapsayan sakatlığı nedeniyle daha fazla forma şansı bulur. O sezon tam 80 maçta sahada yer alır.

Sezon başında Spurs kadrosunu derinleştirmek için Mason'a garanti kontrat önerir ve o da bu teklifi geri çevirmez doğal olarak. Şimdilik ortalamaları 12 sayı, 3.3 ribaund ve 2 asist. Bu sezon 51 maç ilk beş başladı ve takımın önemli bir parçası haline geldi.

Mason ilgili enteresan bir not ise onun attığı son saniye basketleri sayesinde bu sezon San Antonio tam dört maçtan galip gelmeyi başardı. Los Angeles Clippers, Boston Celtic, Phoenix Suns ve Los Angeles Lakers maçları Mason sayesinde kazandılar ve kariyeri boyunca hiç bir zaman kazanan takımda olmayan bir oyuncu içinin inanılmaz bir başarı. Spurs camiası basketbolcular için bir cennet olsa gerek; sakin bir ortam, iyi bir takım ve koç, basketbola odaklanan bir şehir. Bu sayede buraya gelen basketbolcular oyunlarını bir basamak daha yukarı çıkarma şansını buluyorlar.


Yukarıdaki fotoğraf ise Mason'ın son saniye basketiyle kazanılan Phoenix Suns maçına ait. Güzel bir kare...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder