2.4.09

Mark Cuban - Röportaj / Twitter, Ekonomik Kriz vs.

Dallas Mavericks'in sahibi dolar milyarderi Mark Cuban'ı pek sevmem. Aşırı hırslı bir karakter profili çizdiği için sempatik gelmiyor bana. Hakemlerde her daim dalaşması, enteresan beyanatları ile ilginç bir karakter. Mavericks bencinin arkasında oturup takımını oradan destekler; bu nedenle de NBA takım sahipleri içerisinde en medyatik ve tanınan kişidir denilebilir.

Minnesota Timberwolves'un resmi sitesi kendisi ile bir röportaj yapmış; ekonomik kriz, Dallas'ın durumu ve twitter üzerine. Bir kısmını tercüme edip buraya aktarmayı kendime bir borç bildim efendim!

Mevcut ekonomik krizin, genel olarak NBA ve özelde Dallas Mavericks üzerindeki etkileri neler olacak sizce?
Ekonomide önemli bir daralma yaşansa da, neticede kriz elbet bir gün bitecek ve uzun da sürse tekrar düzelecek. Mavericks özelinde konuşmak gerekirse; bu yıl, üst üste bilet fiyatlarını düşürdüğümüz üçüncü yıl oldu. Bilhassa salonun en üstünde yer alan kısımın fiyatlarını en makul seviyelere çekmeye çalıştık. Salonda 2, 5 ve 10 dolarlık koltuklarımız var; böylece salonun neredeyse yarısının bilet fiyatını 15 dolar ya da altına çekmiş bulunuyoruz.

CNBC'nin yorumuna göre, 2009-10 sezonu taraftarların yılı olacak; zira taraftarlar daha kolay maça gidebilecekler ve hatta bilhassa aileler için daha makul fiyatlara biletler olacak. Siz ne düşünüyorsunuz?
Ben de aynı fikirdeyim; zaten öyle de olmaz zorunda. Aynı şeyler beyzbol açısından da geçerli; hatta beyzbolda yaşanacak gelişmelerin basketbol için de baz alınacağını düşünüyorum.

Twitter'ı kullandığınızı biliyoruz. Sosyal ağlar hakkındaki görüşeleriniz neler? Geniş bir hayran kitlesine ulaşabilmek ilgi çekici ve ayrıca onlara sizinle kişisel bir ilişki kurabilme imkanı da sağlamış oluyorsunuz.
Twitter bir neşriyat/yayın halini almış vaziyette. Siz de kullanıcı olarak bir dinleyici ya da izleyici konumuna geçiyorsunuz. Twitter daha çok geleneksel bir tv kanalı gibi; zira her an twitter sayfalarında istediğiniz yayını takip edebiliyorsunuz.

Sizce oyuncuların twitter kullanmasına izin verilmeli mi? Maç süresince dahi?
Elbette izin verilmeli. Maç süresince kullanım ise takımın başındaki koça göre değişiklik gösterebilir. Her koçun devre arasında 15 dk. zarfında farklı rutinleri ya da kuralları olabilir. Hatta oyuncular arasında dahi pek çok fark söz konusu. Örneğin kimisi devre arasında formasını değiştirir, yatar dinlenir, nefeslenir vs. Buna kimse karışmaz; karışmamalı da.

Charlie Villanueva bu arada enteresan bir noktaya temas etmiş ve devre arasında twitter aracılığı ile yayın yapmayı röportaj yapmaya benzetmişti.
Bence haklı. Ben Mavericks'i ilk satın aldığım zamanlar; oyuncular soyunma odasında içki ya da sigara içiyorlardı. Yani çok daha kötü olaylara tanıklık ettim diyebilirim.

Mavericks olarak şu an Batı'da sekinci sıradasanız ve son bir umutla da yedinciliği kovalıyorsunuz. Sezonun geri kalanı ve şimdiye kadar yaşamış olduklarınız ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
Ne yazık ki pek çok sakatlık yaşadık. Josh Howard neredeyse sezonun yarısında; Jerry Stackhouse ise tamamına yakınında takımda yer alamadı. Jason Terry'den de zaman zaman faydalanamadık. İşin iyi yanı ise bu sakatlıklar nedeniyle James Singleton, Brandon Bass ve Ryan Hollins takımda daha fazla yer buldular ve bu sayede hem oyunlarında hem de özgüvenlerinde mühim bir aşama kaydettiler. Howard ve Terry'nin dönüşüyle birlikte de rotasyonumuz daha bir derinleşmiş olacak.

Mark Cuban'ın twitter adresi ise; twitter.com/mcuban

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder